Leyla ile Mecnun – Doctor Who’ya Gönderme

leyla-ile-mecnun-doctor-whoya-gondermeLeyla ila mecnunda Arda insan şeklinde uzayıyla karşı karşıya geliyor. Arda’da ki özel gözlük uzaylıları deşifre etmek için özel olarak tasarlanmış ve tabi ki gözlük ile baktığında doktor şeklinde görünce ve konuştukları diyaloglarda gezegen kelimesi geçince akla hemen doctor who dizisi geliyor.

Diziyi zamanında izleseydiniz bu bölümde komple Doktorlar dizisine giydirildiğini fark ederdiniz.

Türkiye’de Son 31 Yılda Meydana Gelmiş 14 Maden Faciası

31-Ocak-1990-Bartin-Grizu-Faciasi

Türkiye’de ki Enbüyük maden kazaları, faciaları. Soma’da ki maden faciasından sonra Türkiye’de ki maden güvenliği dillerden düşmez oldu. Araştırmalara göre Türkiye’de madencilik fakiyetleri son derece vahim durumda. 1941 yılından bu yana gerçekleşen maden kazalarında 4500′den fazla vatandaşımızın yaşamını yitirdiği belirtiliyor. 250′den fazla da yaralı var. Türkiye madenlerinde olan ölüm oranlarının milyar nufuslu Çin’in maden kazanlarından bile daha fazla olduğu dikkat çekiyor.

7 Mart 1983 Armutçuk Grizu Faciası
10 Nisan 1983 Kozlu Maden Kazası
31 Ocak 1987, Kazanın Yaşandığı Yer Yine Kozlu
31 Ocak 1990 Bartın Grizu Faciası
7 Şubat 1990 Yeni Çeltik Grizu Patlaması
3 Mart 1992 Kozlu Grizu Faciası
26 Mart 1995 Sorgun Grizu Patlaması
22 Kasım 2003 Emenek Maden Kazası
8 Eylül 2004 Küre Maden Yangını
2 Haziran 2006 Dursunbey Grizu Patlaması
10 Aralık 2009 Mustafakemalpaşa Grizu Faciası
17 Mayıs 2010 Zonguldak Maden Kazası
8 Ocak 2013 Kozlu Grizu Faciası
13 Mayıs 2014 Soma Maden Ocağı Faciası

 Türkiye’de ki Maden Facialarından Resimler

Soma’da Sekiz Saat

somada-sekiz-saatSoma’da Sekiz Saat Soma’da olan biteni bize aktaran bir yapım, izleyerek Soma’yı anlamaya çalışalım. Somada 8 saat

Kamera, Kurgu vs.: Zeynep Oral, Devrim Taban

Kameraman ve Kurgulayan :  Devrim Taban ile Zeynep Oral

 

 

Dini İstismar Ederek Soma Faciasından Para Kazanmak

sonunda-buda-oldu-sms-ile-fatiha-toplamak

SMS ile Fatiha Toplayan Kanal Rezaleti – Bedir TV

Ağırlıklı “Dini” yayınlar yapan Bedir TV, Soma faciası üzerine olan programında kanalın alt yazısında  ” artık bu kadar da olmaz” dedirten cinsten bir alt yazı geçti.
Yazılan yazı aynen şu:
“Bedir yazın boşluk bırakın Soma için okuduğunuz Fatihaları 3929’a gönderin.”
Türkiye yitirdiği yüzlerce cana ağlarken, kimileri de acıdan rant, para devşirme peşinde. Üstelik din de buna alet edilerek…

Bunlara Oy Verdim Ama Lanet Olsun

Bunlara Oy Verdim Ama Lanet Olsun
bunlara-oyvermez-oladim

Soma faciasında büyük ihtimalle çocuğunu kaybetmiş olan dayımız,dayanamayıp tüm içini boşaltıyor.Ve inanıyoruz ki,gün gelecek herkes uyanacak ve dayımız gibi “Ben bunlara oy verdim ama lanet olsun!!”diyecek.

“Bunlara Oy Vermez Olaydım”

Soma Maden Faciası Nasıl Gerçekleşti ?

somadaki-facia-nasil-gerceklesti_img_okurkafe


CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının nasıl meydana geldiğini, madende neler yaşandığını, nasıl bir çalışma yapıldığını ve ölümlerin neden bu kadar büyük boyutlara ulaştığını anlattı.

Soma Maden Faciası, Soma Maden Kazası, Soma Maden Gaz Zehirlenmesi, Soma Maden Kazasında Kaç Ölü Var

Yılmaz Özdil’den Soma Açıklaması

Yılmaz Özdil sonunda beklediğimiz açıklamayı yaptı. Milletimizin birliğe beraberliğe aç oldupu bu zamanlarda ne olacak bekliyoruz. Hayırlısı olsun, bakalım…
Yılmaz Özdil Soma Açıklaması Continue reading Yılmaz Özdil’den Soma Açıklaması

Soma Şirket yetkilileri: Kazada hiçbir ihmalimiz yok!

Manisa Soma’da yüzlerce işçinin hayatını kaybettiği madenin yetkilileri olayda hiçbir ihmalleri olmadığını belirterek gerekirse istifa edebileceklerini söyledi.soma-sirket-yetkilileri-basin-toplantisi-okurkafe

Soma Maden İşletmeleri yetkileleri basın mensupları tarafından yöneltilen sorulara şu şekilde cevap verdi;

KAZA SIRASINDA YER ALTINDA 787 İŞÇİMİZ VARDI

13 Mayıs günü meydana gelen kazada hayatını kaybedenlerin çogunu tanıyorum ve çok büyük bir acı içerisindeyim. Madenimizde toplam 2 bin 941 çalışanımız var. Toplam madenimize giren çalışan sayımız 787 kişidir. Bu arkadaşlarımız madene kart basarak giriyorlar.

TRAFODAN KAYNAKLANMADI

Kaza 140 kotunda meydana gelmiş bir kaza. Burada tespit edilemeyen bir kızışma meydana geldi. Ocakta aşırı bir hava akımı olduğu için kızışma sonrası bir göçme meydana gelmiş. Bu göçükte düşen korlar aşırı hızlı hava akımı ile büyük bir yangına yol açtı. Trafoda yangın çıkması gibi bir durum söz konusu değil. Trafolarımız sağlam bir şekilde duruyor. Zaten trafoyla kazanın meydana geldiği yer arasında 400 metre var. Biz kazanın tam olarak nasıl kaynaklandığını bilmiyoruz araştırmalarımızı sürdürüyoruz.

YANARAK CAN VERME SÖZ KONUSU DEĞİL

Yangın sonrasında gazın çalışanlara 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaştığını tahmin ediyoruz. Oksijen maskeleri alanlarda mevcut. Yoğun dumandan kaynaklı işçilerin görüş mesafesi 1 metreye düştü. Yangın açık alev değil o yüzden yanarak can verme gibi bir durum söz konusu değil.

18 KİŞİ YER ALTINDA

İçeride maksimum 18 kişi var! Kaza anında 787 işçimizin tamamı yer altındaydı. Bunlardan 363 arkadaşımızı bizzat benimde içinde olduğu ekip tarafından servislere bindirilerek evlerine gönderildi. 284 işçimiz hayatını kaybetti. 122 yaralı arkadaşımız var.

15 YAŞINDA İŞÇİMİZ YOK!

Kemal Yıldız diye bir işçimiz yok. Cemal Yıldız diye bir arkadaşımız var kendiside 19 yaşındadır. Bahsedildiği gibi 15 yaşında değildir. Madenimizde bir tane yabancı uyruklu bir tane 18 yaşın altında, bir tane de taşeron işçi bulamazsınız. Hayatını kaybeden Cemal Yıldız kendisi elektrik bilgisine sahip bir arkadaş.

HİÇBİR İHMALİMİZ YOK!

Bu olayda hiçbir ihmalimiz yok. 20 yıldır böyle bir olay görmedik. Ocakta temiz hava verirsiniz bütün ocağı süpürür pis hava dışarı çıkar. Ocakta sensörlerimiz var. Herhangi sıkıntı durumunda mühendislere bilgi veriliyor. Biz kurtarma ekibi olarak önce yangına müdahale ettik. Duman çok yoğun olduğu için ikiye bölündük. Temiz hava vererek içeride olan arkadaşlarımızı kurtarmaya çalıştık.

MADENDE YAŞAM ODASI YOKTU

Madende 1 tane yaşam odası bulunuyordu. Bu oda 500 işçi kapasiteliydi. Biz bu işletmeyi aldığımızda bu odayı kurduk. İşçilerimizin en yoğun çalıştığı yere bu alanı oluşturduk. Ancak kurduğumuz alanda çalışmalar bitince o odayı sökerek farklı bir yere kurma çalışmalarımız sürüyordu. O yüzden madenimizde yaşam odası yoktu. Kanunen de yaşam odası yapma zorunluluğu yok.

SON DENETİM MART AYINDA YAPILDI

Madende en son denetim Mart ayında yapıldı. Denetimlere gelen arkadaşlar Bakanlığa bağlı.

HER AY TATBİKAT YAPIYORUZ

Madende her ay tatbikat yapıyoruz. Onun belgelerini savcılık aldı. Hangi ay ne yapmışız hepsi bu belgelerde var. Biz eğitimleri yeni işe alırken de her daim veriyoruz. Her türlü risk ve karşılaşacağı sorunlarla ilgili tüm arkadaşlarımızı eğitiyoruz.

DAHA ÖNCE YANGIDA KAYBETTİĞİMİZ İŞÇİMİZ YOK

Geçen sene bu madende bir arkadaşımızı kaybettik. Kendisi göçük sonrası hayatını kaybetti. Daha önce yangında kaybettiğimiz işçimiz yok.

GEREKİRSE İSTİFA EDERİM

Arkadaşlarımı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum gerekirse istifa ederim. Çünkü ölen 300 arkadaş benim canım ciğerimdi.

Bu Olayda Hiçbir İhmalimiz Yok – Maden işletme Müdürü

bu-olayda-hicbir-ihmalimiz-yok_maden-isletme-muduruSoma’daki maden işltetme müdürü Akın Çelik’in açıklamasıdır efendim. Yazıktı, günahtır, toplantıyı baştan sona dinledim sürekli bir kargaşa bir çıkmaz, gazeteciler  Soma kazası şokunu geçiren Soma Maden İşletmeri sahibi Alp Gürkan ve Soma Maden işletme Müdürü Akın Çelik’e çok yüklendiler. Soma Maden yetkililerinin açıklama yapmalarına izin bile vermeden laflarını ağızlarına teptiler. Yazık, gazeteciler çok fevri davrandılar ve her zaman böyle davranıyorlar. Gerçekten çok yazık…
Continue reading Bu Olayda Hiçbir İhmalimiz Yok – Maden işletme Müdürü

Toma’lara Fısıldayan Adam – Soma Protestosu

Tomalara Fısıldayan Adam

Soma protestosu sonrası ortaya çıkan bu arkadaşı takdir ettim. Büyük bir geometri bilgisi, görgüsü ve tecrübesiyle Toma’yı geriletmeyi başarıyor. Toma musluğunun erişemeyeceği noktalara saklandığı için, araç zorunlu olarak geri manevra yaparak kör noktanın dışına çıkmaya çalışıyor ve sonuçta böyle hoş bir dans performansı gerçekleşiyor. Continue reading Toma’lara Fısıldayan Adam – Soma Protestosu