doğu roma imparatorluğuBalkanlar da, Bulgar kralı Asparuh ölmüş, yerine Han Tervel (695 – 715) tahta geçmişti. Han Tervel, Constantinopolis’deki iç kargaşadan yararlanarak, devletin durumunu sağlamlaştırdı. Bu sırada, Doğu Roma İmparatoru Tiberios III idi. Önceki İmparator “ burnu kesik “ İustinianos, Kerson’da, çok kötü koşullarda, yarı aç, yarı tok yaşarken, Constantinopolis’de taht yüzünden oluşan kargaşadan yararlanarak, Doros kentine kaçıp, Hazar Kağanı Busir (Bezir) ile görüştü. Kağan, İustinianos’u (Justinianus) kız kardeşi ile evlendirdi. Bu hanım, sonra Teodora adıyla İmparatoriçe olacaktır.
Doğu Roma İmparatorluğunda, X yüzyıla kadar, yabancılarla evlenmek çok ender rastlanan bir olaydır. İmparatorlar, genellikle, güzellik yarışması ile seçilen, ülkenin en güzel kızı ile evlenirlerdi. Görevliler, eyalet eyalet dolaşarak, en güzel kızları Constantinopolis’e getirirlerdi. İmparator, bu kızların içinden beğendiğini eş olarak alırdı. Çok ender de olsa, yabancı bir kız alınacağı zaman, haremağaları giderek, kıza, saray usul ve adabını öğretirlerdi. Kız, Constantinopolis’e gelince, İmparator ailesine kabul edilir, kimliği değiştirilirdi. Yeni adı, klasik bir İmparatoriçe adı olurdu.
doğu roma imparatorluğunun tahtı Yeni evliler, Burnu kesik ve Teodora, Tamantarhan kentinde, tahtı tekrar ele geçirmek için, Hazar Kağanının vereceği orduyu beklemeye başladılar. Bu sırada, yeni Doğu Roma imparatoru, Hazar Kağanına elçiler yollayarak, Burnu kesiğin ölü veya diri kendine teslim edilmesini istedi. Karşılığında, bol altın ödül vardı. Kağan, öneriye olumlu bakıp, iki adamını, eniştesini öldürmesi için yolladı. Ama olayı haber alan Teodora, kocasını uyardı. Justinianus, Kağanın adamlarını öldürerek, bir gemi ile kaçıp, Tuna ağzına geldi. Daha sonra, Bulgar Kağanına sığındı. Han Tervel (695 – 715), eski İmparatorun buyruğuna 15 bin atlı verdi. Bu kuvvet sayesinde, Justinianus tekrar tahtta geçti. Tervel’e de bol altın ve ” Caesar ” (Sezar) unvanı verildi (705 – 706). Yabancı bir hükümdara Caesar unvanı verilmesi, Doğu Roma tarihinde ilk defa oluyordu. Başkente girer girmez, İustinianos II (Justinianus) kendisine cephe alanları feci işkenceler ile öldürdü. Constantinopolis’de İmparatorun estirdiği dehşet anlatılamaz mertebeydi.
İmparator, 705’de, karısını aldırmak için bir filoyu Hazar devletine yolladı. Filo, aynı zamanda gözdağı idi. İmparatoriçe ve oğlu, Doğu Roma’ya teslim edildi.

Bir cevap yazın

*
*

Required fields are marked *