glenn cunningham'ın azminin hikayesiglenn cunningham'ın azminin hikayesi

Soguk bir kış günü sabahın erken saatleriydi, iki kardeş evvelsi günde kalma sobadaki külü boşaltıp, odunla doldurdular. O gün okuldaki sobayı yakma sırası onlarındı.
Kardeşlerden bir bidondaki gaz yağını odunların üstüne döküp ateşe verdi. Kibriti yakmasıyla öyle bir patlama oldu ki, şiddeti etraftaki eski ahşap evleri salladı. Patlamada büyük kardeş öldü, diğerininse bacakları feci şekilde yandı. Daha sonraları patlamanın nedeninin, şişeye yanlışlıkla doldurulan benzin olduğu ortaya çıktı.
Yaralanan kardeşi tedavi eden doktor, çocugun bacaklarını kesmenin daha sağlıklı olacagını söyledi. O an, anne ve babası yıkılmışlardı. Zaten evlatlarının birini kaybetmişlerdi; şimdiyse diger ogulları bacaklarını kaybedecekti. Bu onları yüreklerine bir darbe daha indirdi. Fakat inançlarını kaybetmemişlerdi. Doktora, bacakalrın kesilmesi için biraz daha beklenmesini rica ettiler. Doktor kısa bir süre için de olsa bunu kabul etti. Anne ve baba tek kalan evlatlarının bacaklarının iyileşmesi için dua ediyor ve hergün doktordan kesmeyi birgün daha ertelemesini istiyorlardı.
Böylelikle bu, iki ay sürdü. Doktorlar hergün durum hakkında muhakeme yapıyorlardı. Bu arada çocuklarını birgün tekrar yürüyebilecegine inandırıyorlardı. Anne, babanın inancı ve sabrıyla çocuğun bacakları kesilmedi ama sargılar açıldıgında, sag bacagının digerinden altı cm. daha kısaydı. Sol ayagındaki parmaklar da yok denecek kadar ufaktı. Fakat genç ama yürekli çocuk kararlıydı. Acılar içinde kıvranmasına ragmen, hergün egzersiz yaptı ve nihayet hayatındaki ikinci ilk adımlarını atmaya başladı. Genç adam; ilerleyen zamanlarda  koltuk degneklerinden de kurtuldu ve yürümeye, sonra da koşmaya başladı.Bu genç adam koştu, koştu ve koştu. İnancını hiç kaybetmedi azimle koştu. Neredeyse kesilmek üzere olan bacakları ona bir dünya rekoru bile kazandırdı.
Bu genç adam Glenn Cunningham`dı.
“Dünyanın En Hızlı İnsanı“ olarak tarihe geçen bu gence , Madison Square Garden`da yüzyılın sporcusu ünvanı verildi.

Burada asıl olan hikaye değil hikayedeki çocuğun gösterdiği azim. Azmimizi, inancımızı bırakmadan yolumuza devam edelim.Ve mutlaka azmimizin karşılığını kat ve kat alacağızdır..

3 Comments

  azim

  Gerçekten çok etkileyici bir hikaye yada anı herneyse. Buradan yorum yapması kolay, yaşayan kişinin hislerine, yaşadıklarına tercüman olmak mümkün değil ama acaba şöyle düşünmek mümkün olabilir mi? O talihsiz kaza yaşanmamış olsa Glenn Cunningham bu yönde çalışır mıydı? Talihsiz kaza başarısı için bir yol açmış olabilir mi?

  mustafa

  azimli olan her davayı kazanı…

  Sakızın İcadı ve Tarihçesi | Tarihin Tozlu Rafları

  […] Sabır inanç güç azim ve iradenin hikayesi […]

Bir cevap yazın

*
*

Required fields are marked *