somadaki-facia-nasil-gerceklesti_img_okurkafe


CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının nasıl meydana geldiğini, madende neler yaşandığını, nasıl bir çalışma yapıldığını ve ölümlerin neden bu kadar büyük boyutlara ulaştığını anlattı.

Soma Maden Faciası, Soma Maden Kazası, Soma Maden Gaz Zehirlenmesi, Soma Maden Kazasında Kaç Ölü Var

10 Comments

  Şilili Cocuk

  Şili de maden kazası olmuş işçiler 75-80 gün madende kalıp kurtulmuşlardı hatırlıyor musunuz ? O madenciler nasıl 75 gün yerin altında kalıp kurtuldular düşündünüz mü ? ”Kaçış odası” çoğu ülke madenlerinde zorunlu, kaza anında işçilerin saklanabileceği dışarıdaki yangından patlamadan ya da gazdan etkilenmeden yaşayabileceği, içinde oksijen yiyecek su ilk yardım malzemesi gibi hayati şeylerin bulunduğu odalar, bu o dalardan hangi ülkenin madenlerinde zorunlu değil sizce ? Afganistan Pakistan ve Türkiye de zorunlu değil Somadaki maden de olsaydı madenciler kaçış odalarına girer dumandan boğulmaz kurtarılmayı beklerdi. Ama işverenin kasasından o odaları yapmak için para çıkar dı ? Biz işçi ülkesi değil patron ülkesiyiz. Aman kasadan para çıkmasın madenciler ölürse zaten işsiz insan çok 1500 liraya madende çalışmaya razı olacak insan çok yenisini bulurlar.

  bakir

  sili deki maden bakir madeniydi isin icinde gaz yok ama nemden rutubetten cigerlerde odem olusmasi soz konusu

  kaza turleri farkli arkadaslar kafanizda soru isareti kalmasin neden bu kadar cok isci oldu sorunusun cevabi ihmal ve ciddi bir kaza olmasi yani gaz

  mazideki

  eskiden güzel programı vardı kendisinin süper bilgisayarları anlattığı güzeldi. ekonomi ile ilgili bir seminer gibi bir şey vardı o da çok hoştu. güzel insan severiz.
  büyük ihtimalle de maden miyendisleriyle çalışıp onlardan öğrenip çıkıp bize anlatmıştır sağolsun..

  eminci

  emin abi adam gibi adamdir

  Okur Kafe

  sunuş tarzı bir öğretmen gibi. neden-sonuç bağlantılarını iyi kuruyor. bu yüzden hiç alakası olmadığı için buna sundurdular herhalde.

  muhendis

  Lan ben boşuna mı maden mühendisliği okuyorum? Herkes biliyo artık yapmayın ):

  madenci

  Maden kazasını ekonomi uzmanı anlatıyor. biz de dinliyoruz. beğenenler de aferin size. içeride trafo olmaz, koy dışarı trafonu ortadan, 2.25km sola, 2.25 sağa gitsin, ya da sadece 4.5km gitsin, kaç kuruş yanmaz kablonun parası, ekonomi uzmanı? ayrıca yedek trafo??? kıçı kırık sanayi tesislerinde bile yedek trafo vardır. burda neden sistem durdu? onun parası da mı ekonomi uzmanının konusu? koskoca madende iki uçtan mı hava sirkülasyonu var, havalandırma boruları nerde, hadi en kötü 150m tünelde düşey şaft açmak bu kadar mı zor hadi diyelim zor ve pahalı,ya kaçış odaları? 40 kişilik 1 oda 200.000 dolarmış, bu firmanın 1 dairesi İstanbul’da kaç milyon dolar? onu da sorsanıza ekonomi uzmanına? saf geldik saf gidiyoruz. herkes bi konuda uzman zaten.

  ohbe

  Bana böle bilgilerle gelin !

  meraklı

  tüm samimiyetimle teekkür ederim. gerçekten merak ettiğim bir çok sorunun cevabını aldım. bu tip olaylarda devletin bizzat kendi mühendisleriyle bu tip açıklamaları yapması zorunlu olmalı…

  emin

  Ben Emin Çapa’yı tanırım. Kendisi tv de gördüğüm en iyi ekonomi habercisi. Geçen aylarda da Cüneyt Özdemir’in programında yeni çıkan Capital kitabını anlatmıştı(Marx’ınki değil, Thomas Piketty’ye ait). Bu kitabı da zaten memlekette daha pek kimse okumamış. Adam biraz Fransızcası ile okumuş, sağolsun. Yani böyle kültürel seviyesi yüksek ve ilgili bir adam.

  Burada da alanı olmamasına rağmen güzel bir araştırma yapmış. Gördüğümüz en bilgilendirici çalışmaydı. Hakkını teslim etmek lazım.

  NOT: Şimdi her şeye de oradan buradan sallamayın. Adam böyle bir şey için çalışmış, gereksiz konuşmamak lazım. Ülkemizin başı sağolsun.

Bir cevap yazın

*
*

Required fields are marked *