Yeni başlayanlar için kısaca php…

php

Php ye yeni başlıyorsanız önünüzde uzun ve zevkli bir yol var. Ve bu yol öyle kolay kolay bitmez. Bu yüzden herşeyi bir anda öğrenmeye kalkmayın. Sürekli bir öğrenme devresinde olmalısınız. Belirli bir temelden sonrası kendiliğinden gelir. Zaten önemli olan bir şeyler üretibilecek seviyeye gelmek. Geriside zamanı geldikçe öğrenilecek şeyler.

TEMEL: Temel kavramları iyi öğrenmeye çalışın. Yoksa boşa kürek çekersiniz. Herşeyin temelini öğrenip ayrıntılarına doğru gidin. Ayrıca php nin güçü nedir? Php neyi yapar neyi yapamaz? Temel bence en önemlisi. Çünkü temeli iyi bildikten sonra ilerlemek çok kolay ve zevkli oluyor. Ayrıca hayal gücünüze güvenin, inanın size doğruyu çoğunlukla gösterir.

KAYNAK: Bir bütün halinde kaynak bulmak zor. Ama www.okurkafe.com’da PHP ile ilgili paylaşımlara ulaşabilirsiniz. Bunun yanında şimdiye kadar yazılmış dökümanları toplamaya çalışın. İngilizceniz kötü bile olsa php nin manualini interneten çekin. Gerçekten işinize yarar. Manual başlı başına bir kaynak. Bulduğunuz dökümanları, ilerde anlayabileceğiniz bir şekilde saklayın. İnanın bu iş size saatler kazadırabilir. Yeterli ve iyi bir kaynak oluşturun. Ama bu kaynakların arasında kaybolmayın. Bence öğrendiğiniz her yeni özelliği vs.. hemen deneyim. Kurcalayın. Nerelerde kullanabileceğinizi düşünün… Ve kullanın:)

İŞLETİM SİSTEMİ: Php için illaki linux e gerek yok. Windows dada profosyonel uygulamalar üretebilirsiniz. Ve yazdığınız kodlar linux de %98 çalışır. Birazcık değiştirme ile de o %2 lik kısmıda çalıştırabilirsiniz. Benim tavsiyen windows kullanıcı iseniz windows da kalmanız. Ama ilerde en azından bir linux kurmayı denerseniz sizin için faydalı bir deneyim olur.

SERVER: Linux de zaten apache( http://ww.apache.org/ ) kullanacaksınız:) Windows da ise ister apache ister pws istersenizde IIS (windows 2000) kullanın. Üçününde ayarları ve kurulumu sizi çok zorlamaz. Ayrıca net üzeinde bir server edinin. İnanın bu ilerde lazım olacaktır. Mesela www.f2s.com dan alabilirsiniz. Bu sayede yaptıklarınızı rahatlıkla kullanıma koyup perfonmasını vs. test edebilirsiniz…

KAPSAMLI KOD YAZMA: Emeklemeden yürümeye kalkmayın. Hemen elinize büyük programları almayın. Sayaçlar anketler gibi şeylerle başlayın. İnanın işe yarayan şeyler yapmak insana bir çalışma azmi veriyor. Temel olan komutlara hakim olmak. Bu gelecekte işinizi çok kolaylaştıracaktır. Programı yazmadan önce algoritmasını ve ne istediklerinizi belirleyin. İnanın bu iyi bir alışkanlık. Bazen ufak bir değişlik için tüm kodu değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca kod yazarken en geniş ihtimalleri düşünmeye çalışın. Güvenlik ve kullanıcı hataları gibi.
( EN İYİ PROGRAM KENDİ YAPTIĞINIZ PROGRAMDIR !! )

TEXT: Database yaygınlaşıp kolaylaştıkta dosyalara yazı yazmak kullanılmaz oldu. Ama size tavsiyem database in başına oturmadan önce dosyalara yazma okuma gibi işlemlere hakim olun….

DATABASE: Database uygulamalarına girmeden önce biraz SQL öğrenin. Php koduyla sizi çok ugraştıracak bir şeyi SQL ile dakkada yaparsınız. Örnek: “order by” “group by” Veya “having” Zaten sonuçlar düzgün geldikten sonra gerisini düzenlemek kolay! Ayrıca database yapısınada hakim olun.

HTML: Ve biraz anlamsız olabilir ama…. HTML öğrenin. En azından biraz öğrenin. Çünkü php güçü htmli iyi kullanmakla gösterilir. Arkada ne kadar süper bir progran olursa olsun . Çıktılar özenli ve güzel değilse bir işe yaramaz 🙁

BİLGİ: www.okurkafe.com ve forum.thereg.net i yakından takip edin. VE FORUM LARA KATILIN. SORU SORUN! VE BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞIN,PAYLAŞIN VE PAYLAŞIN…

MAİL: Mail yollayan bir program yapmak istiyoranız. Linux için sendmail var ama windows 98 vs.. de bir mail server kurmanız gerekir benim kullandığım Merak mail server var. Çok iyi bir program. Mail yollamak gerçekten bir çok uygulamaya çok farklı bir tat katar.

Bir cevap yazın

*
*

Required fields are marked *